Brunszvik Teréz Óvoda Győr

Brunszvik Ovi Győr

Nevelési programjaink

A Brunszvik Teréz Óvodában már több, mint 19 éve folyik német nyelvi ráhangolás, részben szituációkhoz kötött játékos nyelvtanulás, részben pedig folyamatos nyelvhasználat formájában.

Intézményünk német nemzetiségi csoportjaiban az „Játszunk – Wir spielen” elnevezésű általunk írt modell működik, melynek legfőbb sajátossága, hogy a nyelvi mintát egy- egy személy demonstrálja. Legfőbb célunk ezzel, hogy a gyerekek a nyelv struktúráit természetes közegben, életkoruknak és körülményeiknek megfelelően, játékos formában sajátítsák el.

Elsődleges feladatunk továbbá a gyerekek kultúrális identitástudatának megőrzése. Ennek érdekében törekszünk a német nemzetiségi hagyományok, szokásrendszer átörökítésére, ápolására, élővé tételére, a szociokultúrális háttér megőrzésére. Ezen motiváció hozta létre az immáron 16 éve működő nemzetiségi néptánccsoportunkat, mely országos szinten sőt külhonban is bizonyíthatta tehetségét.

Német nemzetiségi óvodai nevelésünkkel nem mást szeretnénk tehát elérni, mint azt, hogy ezek a gyerekek visszatérhessenek a gyökereikhez, s ezáltal a magyarországi németek szellemisége fennmaradjon.

Helyi óvodai nevelési programunk célja: a verset, mesét, dramatikus és énekes játékokat, rajzot és kézimunkát használjuk fel arra, hogy eljuttassuk a gyerekeket a rácsodálkozás élményéig.

Az óvodánkból kikerülő gyermekek fogadására nyitott az óvoda közelében a Kovács Margit Általános Iskola. Együttműködésünknek köszönhetően német nemzetiségi osztályokba fogadják az ovisokat, így a nyelvi ismeretük nem csorbul, az átmenet folyamatos.

 

 

Német Nemzetiségi Néptánc

Német nemzetiségi óvodánk programjának célja a játékos nyelvtanulás mellett, a német kultúra ápolása, népi szokásrendszerek, népi hagyományok átörökítése. Ezen motiváció hozta létre az immáron 19 éve működő német nemzetiségi néptánc csoportunkat, mely országos szinten, sőt külhonban is bizonyíthatta már tehetségét.

A néptánc csoport összetétele évről-évre változik, hiszen mindig a nagycsoportos korosztály alkotja. A gyermekek lelkesen, örömmel vesznek részt a táncfoglalkozásokon, melyen a magyarországi németek táncaival ismerkedhetnek meg, valamint játékos mozgás és ritmusfejlesztés is szerepel a tevékenységek között.

Rendszeresen fellépünk városi rendezvényeken, ilyen pl. a Győr Megyei Jogú Város Német Önkormányzata által szervezett „Septemberfest”, a májusi „Dalolj, táncolj velünk!” kulturális fesztivál, valamint az óvodai ballagás, ahol az egész évben tanult táncokat mutatjuk be a kedves vendégeknek. Ezeken kívül szinte minden évben adódik olyan fellépés, amelyre óvodánk tánccsoportját kéri fel a városvezetés. Erre nagyon büszkék vagyunk, hiszen táncoltunk már a Városházán, a Zichy Palotában Thomas Faustmann búcsúztatóján, aki az Audi Hungária Motor Kft. ügyvezető igazgatója volt. A gyermekek minden fellépésen nemzetiségi ruhába öltözve kápráztatják el a nézőközönséget.

A nagycsoportos gyermek jelentkezését minden év szeptemberében mérjük fel, és várjuk Őket sok szeretettel az októberben induló néptánc foglalkozásokra.

Ovifoci

Szakmai program keretében nem válogatott, nem kizárólag ügyes kisgyermekek vehetnek részt a foglalkozásokon.

A Győri Ovifoci Klub a labdás, játékos “edzésekről”, az ügyesség fejlesztésről, a mozgásról, az egészséges időtöltésről szól.

Így a győri klub óvodai csoportjainak munkájába óvodájában bármelyik 5 – 6 éves kislány és kisfiú bekapcsolódhat.

A mi foglalkozásaink a szomszédos Szent-Györgyi Iskola tornaterében, és az udvarunkon épült 250 M2-es tornapályán folynak.

Az 1999 – ben alakult Győri Ovifoci Klub. A kis futball klubnak alapító tagjai a győri óvodák, ahol 17 esztendeje heti rendszerességgel folynak az ovifoci foglalkozások. Az ovifoci csoportok tagjai a nevelési év végén, egy városi fesztiválon mutatják be az egész évben tanultakat.

Minden évben eredményesen zárjuk az évet a dobogó valamelyik lépcsőjére mindig fel tudunk állni.

AKTUÁLIS rovatunkból

A hagyományos gála ezúttal a Magyar Labdarúgó Szövetség Bozsik intézményi programjának is záró rendezvénye volt, amelyen a Győri Ovifoci Klub 30 óvodája 34 ovifoci csoporttal, önálló körzetet alkotva, képviseltette magát a 2015/2016. nevelési esztendőben.

Valamennyi kisgyermek nyakába aranyérem került, az óvodák díszes oklevelet kaptak, a csoportmérkőzések legeredményesebb csapatai, a csoportelsők pedig egy – egy kis serleget is átvehettek. A csoportelsők név szerint: a Tárogató óvoda, a Sün Balázs óvoda II. csoportja, a Tinódi óvoda, a Bóbita óvoda, a Brunszvik óvoda, a Bisinger óvoda I. csoportja, a Mónus óvoda, a Manóvár óvoda és az Evangélikus óvoda II. csoportja.

A győri gyermek klub elnöksége, a fesztiválon nyújtott teljesítménye alapján az örökös vándortrófeát, az Ovifoci Kupát ezúttal a Brunszvik óvoda csapatának ítélte oda. Az „év ovifoci csoportja” vándorserleg tulajdonosa pedig egy esztendőre az Evangélikus óvoda együttese lett.

Ovikorcsolya

Minden évben, a téli hónapokban 10 alkalommal lehetőség van az óvodánkból a nagycsoportosoknak, hogy részt vegyenek KORCSOLYA OKTATÁSON.
A gyermekek szállítása külön busszal történik.
Akinek nincs saját korcsolyája a jégpálya biztosítja a megfelelő méretű korit. Szakképzett oktatók foglalkoznak a gyermekekkel.

Aki már tud korizni, az a haladó csoportba kerül, így adott a lehetőség a fejlődésre is. Az edzők segítségével a kezdő, botladozó lépésektől az év végére eljutnak a bátor korcsolyázásig.

Az utolsó korcsolyázásnál a szülők megtekinthetik gyermekük korizását. Itt lehetőség nyílik a tehetséges gyerekek kiválasztására is, amit az edzők a szülő felé közvetítenek.

Az óvodánkból már több gyermek sikeresen szerepel az ETO hokicsapatában és a korosztályos válogatottban is.

 

 

 

 

Zeneovi

A zenemanó tehetségműhely bemutatkozása

Tehetséggondozás

A nevelési programunkban megfogalmazott értékek azt a célt szolgálják, hogy a ránk bízott gyerekek adottságaikkal, képességeikkel, fejlődésükkel, szervezett és spontán tapasztalataikkal összhangban, minél teljesebben bontakoztathassák ki személyiségüket.

Tehetséggondozásunk célja:

  • felismerni a tehetséget és megjelenési formáit
  • segíteni a gyermeket a továbbfejlődésben
  • kielégíteni a kiemelkedő képességű gyermek megismerési, alkotási és speciális szükségleteit
  • a tehetséges gyermek tehetséggel összefüggő gyenge oldalának erősítése (pszichomotoros és érzelmi-akarati éretlenség)
  • megfelelő szeretetteljes légkör biztosítása

A zenemanó műhely célja:

  • az átlagosnál fejlettebb, jobb adottságokkal bíró gyerekek alapvető zenei tudására támaszkodva továbbfejlesztem ritmusérzéküket, zenei hallásukat, énekhangjukat, memóriájukat és mozgásukat úgy, hogy közben megismerkedjenek az elődeik népszokásaival, s felkeltsem az igényt a komolyzene, népzene iránt

Kisgyermekkorban fontos a mondókák, gyermekdalok ismerete, szeretete. A zenei tehetség az egyetlen igen korán megmutatkozó tehetségfajta. A zenei képességek öröklődnek. Korán megállapíthatók a gyermek adottságai, hallása, ritmusérzéke.

A zenei tevékenységekhez sokféle ütős és ritmushangszer, dallamcsövek, csengettyűk várják a gyerekeket, de kipróbálhatják és megszólaltathatják a metalofonokat is. Az év folyamán Balatoni Katalin néptánc alapozó mozgásterápiáját fogom bevezetni, ezzel élményszerűbbé és színesebbé téve az együtt éneklést, zenélést. Ezen mozgásterápia alkalmazásához szükséges képzettséget az elmúlt év folyamán megszereztem. Újdonságként kívánom bevezetni Karl Orff zenei módszerét játékosan, a komolyzene megismertetésével. Továbbá Kokas Klára csodálatos világába is elkalandozunk ez év folyamán. Hiszek a művészet a zene személyiségformáló hatásában. Mert a zene mindenkié! Kodály Zoltán szavait idézve: „Nem az teszi az ember igazi értékét hogy okos előkelő vagy gazdag, hanem az hogy mennyi boldogságot tud adni másoknak.”

 

A zenei műhelymunka fő feladatai:

  • a kiemelkedő képességű, kreatív gyermekek felfedezése, személyiségük optimális fejlesztése (megelőzzük a tehetségígéretek elkallódását, felismerem az alulteljesítő gyermekekben bujkáló kiváló képességeket)
  • a tehetségígéretek további komplex fejlesztése
  • a tehetséges gyerekek további fejlesztéséhez éves munkaterv készítése
  • év végi beszámoló készítése a műhelymunkáról
    • szülők érdeklődésének felkeltése
    • hospitálások során más intézményből érkező hallgatók kompetenciáinak erősítése
    • a gyermekek érzelmi blokkjainak feloldása, az alkotói légkör megteremtése
    • érzelemfeloldó módszerek alkalmazása: zene, hang, szín, mozgásterápiás módszerek (Így tedd rá)
    • különböző munkaformák kipróbálása, kidolgozása melyek során a gyerekek képessé válnak az együttműködésre, az összedolgozásra, mely során továbbfejlődnek szociális képességeik, társas kapcsolataik
    • a művészeti hatások és tevékenységek komplex alkalmazása (zene, báb, drámajáték az alkotótevékenységek motiválásaként vagy a produktumok felhasználásaként)
    • az alkotó gondolkodás, alkotóképesség, az önkifejezése sokoldalú lehetőségeinek fejlesztése

A tehetségműhely utolsó foglalkozása rendhagyó módon minden évben a Liszt Ferenc Zeneiskola által szervezett „Zenebirodalom” című hangszerbemutató koncerttel zárul.

Terveim között szerepel továbbá egy igazi időutazás a barokk korba, zenébe. Egy igazi kastélylátogatás keretében. A pápai kastélyba szeretnénk ellátogatni zenemanóimmal, ahol korhű ruhába öltözhetnek, barkácsolhatnak, táncolhatnak és barangolhatnak a kastély termeiben. Majd egy igazi barokk marionett bábszínházi előadás részesei lehetnek.

Sok szeretettel és meglepetéssel várom műhelyembe idén szeptembertől is a zenemanóimat!

Takácsné Németh Ágnes, Ági néni

Oviúszás